· niedziela, 5 maj 2024 ·

Strona główna

::: ARTYKUŁY PRASOWE :::

Cztery polskie finały

Z 8 medalami - 4 złotymi i 4 srebrnymi - powróciła wczoraj do kraju nasza 14-osobowa reprezentacja z mistrzostw Europy w karate kyokushin, które w sobotę odbyły się w Warnie. Znakomicie spisały się nasze panie, które w komplecie stanęły na podium. Finał w trzech kategoriach wagowych kobiet i jednej mężczyzn był wewnętrzną sprawą biało-czerwonych.

Bardzo dobrze wypadły dwie zawodniczki YMCA Kraków. Pochodząca z Nowego Targu Ewa Pawlikowska zwyciężyła w kategorii lekkiej. Po tytuł mistrzyni Europy sięgnęła już po raz czwarty w karierze! Poprzednio triumfowała w 1996 roku w Volos (Grecja), w 2000 roku w Vila do Conde k. Porto i w 2001 roku w Szentes (Węgry). W finale wygrała przed czasem z Agatą Pastuszką (Wrocław).

di-font-style: normal">- Chciałam tę walkę stoczyć spokojnie, bez rozbijania się. Nie liczyłam jednak, że wygram przez ippon, myślałam, że dojdzie do dogrywki. Walka była dla mnie bardzo prestiżowa. Broniłam tytułu i bardzo mi zależało na pokonaniu Agaty.

O srebrny krążek postarała się koleżanka klubowa Pawlikowskiej Anna Jasińska, która dotarła do finału kategorii średniej. Faworytką pojedynku była obrończyni tytułu Adrianna Bieńkowska (Gdańsk), ale zwycięstwo nie przyszło jej łatwo. Po 3 minutach walki tylko jeden sędzia wskazał na gdańszczankę, a trzech na remis. Doszło więc do 2-minutowej dogrywki, w której także nie było jednomyślności sędziów: dwóch wskazało na Bieńkowską, jeden na Jasińską, a jeden na remis. O wygranej tej pierwszej przesądziła decyzja sędziego głównego.

size=2>      Nie powiodło się Waldemarowi Wiszyńskiemu (Sanok), który w kategorii lekkiej przegrał w ćwierćfinale z późniejszym mistrzem Europy Rumunem Lucianem Gogonelem. Walka była wyrównana (4 sędziów typowało remis), zacięta, ale w dogrywce lepszy okazał się Rumun. Polak przegrał 1-3.

- Generalnie nasz występ oceniam bardzo wysoko. Zakładałem przed mistrzostwami, że nawet jeden złoty medal by nas satysfakcjonował, bo znamy sytuację w innych związkach w kraju i wiemy jak trudno jest o medale w imprezach tej rangi. Panie walczyły koncertowo, były dobrze przygotowane fizycznie i wolicjonalnie. Po występie panów mam spory niedosyt. W porównaniu z poprzednimi latami spisali się gorzej. Zdobyli złoto i srebro, ale w ich zasięgu było więcej medali - powiedział wiceprezes Polskiego Związku Karate i zarazem trener naszej reprezentacji Andrzej Drewniak z Krakowa.