· wtorek, 18 czerwiec 2024 ·

Strona główna

::: ARTYKUŁY PRASOWE :::


Wygrała Polska, wygrał Jeliński

Mecz Polska - Ukraina (16:12)


Polska pokonała Ukrainę 16:12 w meczu w karate kyokushinkai. W hali przy Chopina bawiliśmy się także w sobotni wieczór na Gali Sportu. Najlepszym sportowcem Gorzowa po raz czwarty z rzędu został nasz mistrz olimpijski Michał Jeliński.

To był niezapomniany wieczór. Gala Sportu połączona została z niezwykłym wydarzeniem - pierwszym w historii meczem międzypaństwowym reprezentacji Polski w karate kyokushinkai. Organizacją Gali zajął się GKS Karate oraz Urząd Miasta z prezydentem miasta Tadeuszem Jędrzejczakiem na czele. Skąd pomysł na tak nietypowe rozwiązanie? - Pan Drewniak [wiceprezes związku karate - przyp. red.] zaproponował nam rok temu organizację tego meczu. Zgodziliśmy się, bo szukaliśmy dla siebie odpowiedniej, ale też wyjątkowej formy organizacji. Chodziło o to, aby pokazać naszych najlepszych trenerów i sportowców gorzowskim kibicom - powiedział nam prezydent.

Początek Gali Sportu rozpoczął się od pożegnania zawodników, którzy w ostatnim czasie postanowili zakończyć swoje sportowe kariery. W tym gronie znaleźli się: Małgorzata Korzeniowska (WZSN Start), Piotr Basta i Tomasz Kucharski (AZS AWF Gorzów), Beata Sokołowska-Kulesza (MKKS), Tomasz Nowak (MMKS) i Krzysztof Śmigiel (Rajbud Development GTPS). - Miło mi, że Gorzów w ten sposób uhonorował zakończenie mojej kariery. Prawdopodobnie dla Gorzowa w sporcie nic więcej nie osiągnę. Postaram się zrewanżować w inny sposób. Obecnie szkolę młodzież siatkarską. Jest dużo pracy, ale kiedyś efekty na pewno przyjdą i będę mógł w ten sposób przysłużyć się jeszcze miastu - powiedział Krzysztof Śmigiel.

Chwilę później mieliśmy szczególne wyróżnienie. Włodzimierz Rój, główny organizator dzisiejszego meczu karate został oficjalnie posiadaczem piątego dana. Tym większy zaszczyt, gdyż najwybitniejszy gorzowski karateka został odznaczony w miejscu, gdzie 40 lat temu rozpoczynał swoją przygodę z karate.

Tuż po tej uroczystości kibice, którzy bardzo licznie przybyli na sobotnią imprezę doczekali się historycznego meczu karate kyokushinkai. Początek spotkania zdecydowanie pod dyktando reprezentacji Polski. Swoje walki wygrały Maja Kijas, Agata Zjawińska i Anna Kaczyńska dzięki temu Polska wyszła na prowadzenie 6:0 (dwa punkty za zwycięstwo). W następnych czterech walkach wzięli udział panowie. Tam rywalizacja była już bardziej wyrównana. Dwie walki zakończyły się remisowo, po jednym razie tryumfowali Ukraińcy i Polacy. Na półmetku reprezentacja gospodarzy wygrywała 10:6.

Po siedmiu walkach grupy A wyróżnieni zostali gorzowscy trenerzy. Początkowo zgłoszonych do konkursu zostało trzynastu szkoleniowców, natomiast kapituła konkursu wybrała trzech najlepszych. Tym samym laureatami zostali Michał Kaniowski (trener piłkarzy ręcznych AZS AWF), Dariusz Maciejewski (trener koszykarek KSSSE AZS PWSZ) i Jacek Nowak (trener pływaków MKP Słowianka). Nie ma sukcesów sportowych bez odpowiedniego wsparcia finansowego, które mogą zapewnić głównie sponsorzy. Dlatego kapituła konkursowa postanowiła wyróżnić osoby fizyczne, oraz osoby prawne, które wspierają gorzowski sport. W tym gronie znaleźli się Tomasz Galiński, Sylwester Komisarek, Tomasz Maciejewski, Jerzy Synowiec, Andrzej Kubzdyl oraz firmy PUH, Medbud, Romus, Caelum Development i KSSSE.

Po tej uroczystości powróciliśmy do emocji sportowych. Trzy pierwsze walki kobiece kończyły się remisowo. Szczególnie ostatni pojedynek pań dostarczył wielkich emocji, gdyż walkę stoczyły najbardziej utytułowane zawodniczki i jednocześnie kapitanowie swoich drużyn - Agnieszka Sypień i Olga Zibina. Jedenasta walka przyniosła trochę kontrowersji, gdyż ukraiński karateka trzykrotnie rękoma zaatakował Arkadiusz Sieczkę w okolice głowy (atakować powyżej korpusu można jedynie nogami). Mimo otrzymania ostrzeżenia Jewgienij Jakowienko wygrał walkę i zmniejszył straty swojej reprezentacji do czterech punktów (13:9). Jednak to było wszystko na co było stać dzisiejszego wieczoru gości z Ukrainy, gdyż kolejne trzy walki kończyły się remisowo i dzięki temu Polska odniosła historyczne zwycięstwo 16:12 nad reprezentacją Ukrainy. Zwycięstwo smakowało tym bardziej, że wszyscy przybyli kibice otrzymali poczęstunek w postaci przepysznych ciasteczek, które ufundowała jedna z firm z Krakowa.

Po emocjach sportowych przeszliśmy do nagradzania gorzowskich sportowców. Najpierw przyznano wyróżnienia specjalne, które otrzymali Grzegorz Kukurowski i Jarosław Skowroń, Łukasz Błaszkowski oraz Władysław Komarnicki (za organizację balu na rzecz gorzowskiego hospicjum). Następnie poznaliśmy laureatów w osobach sportowców niepełnosprawnych. Laury przypadły trenerowi Zbigniewowi Lewkowiczowi oraz zawodnikom Tomaszowi Blatkiewiczowi, Mirosławowi Pychowi i Ryszardowi Rogale. Po tej chwili nadszedł moment kulminacyjny. Została ogłoszona dziesiątka najlepszych sportowców Gorzowa. A w niej niespodzianki nie było. Zwyciężył po raz czwarty z rzędu mistrz olimpijski z Pekinu Michał Jeliński. - Nieskromnie powiem, że ja musiałem wygrać. Jeżeli wygrywałem przez te trzy lata jako mistrz świata, to miałem prawo wierzyć, że jako mistrz olimpijski też uda mi się wygrać i w tym roku - powiedział nasz mistrz z Pekinu. Drugie miejsce przypadło Tomaszowi Gollobowi, a trzecie Mireli Olczak.

Wszystkie osoby przybyłe na halę przy Chopina na pewno nie będą żałowały spędzonego tam czasu. Po frekwencji można spokojnie stwierdzić, że Gorzów sportem żyje.- Cieszę się bardzo, że impreza tej rangi zagościła w Gorzowie i rywalizację o organizację wygraliśmy m.in. z Katowicami i Warszawą. Kiedyś powiedziałem i obiecałem kibicom, że chciałbym, aby mistrzostwa Europy w karate kyokushinkai odbyły się w Gorzowie. Spisaliśmy się dziś dobrze organizacyjnie i poprzez to uczyniliśmy duży krok, aby w przyszłości otrzymać organizację tak prestiżowych zawodów - powiedział o planach na przyszłość główny organizator dzisiejszej imprezy karate Włodzimierz Rój.

Polska - Ukraina 16:12 - wyniki walk:
Maja Kijas (Wrocław) - Alona Syczugowa 2:0
Agata Zjawińska (Katowice) - Marianna Werbicka 2:0
Anna Kaczyńska (Białystok) - Natlia Dyka 2:0
Kamil Gierula (Świdnica) - Rusłan Szczogolew 0:2
Paweł Biszczak (Legnica) - Denis Kapciuk 1:1
Marcin Miller (Kielce) - Jurij Kukawa 1:1
Marcin Sieczka (Sieradz) - Andrij Symonow 2:0
Justyna Grzywaczewska (Lipno) - Tatiana Sazonowa 1:1
Dobrosława Habraszka (Tarnowskie Góry) - Natalia Szkolna 1:1
Agnieszka Sypień (Wrocław) - Olga Zibina 1:1
Arkadiusz Sieczka (Sieradz) - Jewgienij Jakowienko 0:2
Piotr Moczydłowski (Szczytno) - Wołodymir Maszkow 1:1
Michał Krzak (Katowice) - Wołodymir Kapciuk 1:1
Karol Cieśluk (Warszawa) - Andrij Onopczenko 1:1

Dziesiątka najlepszych sportowców Gorzowa:
1. Michał Jeliński
2. Tomasz Gollob
3. Mirela Olczak
4. Justyna Żurowska
5. Łukasz Woszczyński
6. Roman Rynkiewicz
7. Aleksandra Paczka
8. Piotr Hojka
9. Sylwia Krzemień
10. Michał Wiercioch


Przemysław Mazurek :: www.gorzow24.pl
02.03.2009


[INDEKS ARTYKUŁÓW]© 1997-2024 Polska Oraganizacja Kyokushin Karate kyokushin, europe, kyokushinkai