· poniedziałek, 22 lipiec 2024 ·

Strona główna

::: ARTYKUŁY PRASOWE :::


Iniemamocni


 "Srebro" oldboja Edwarda Golińskiego z Limanowej i wygrana Ewy Pawlikowskiej z Nowego Targu w meczu Polska - Japonia

13 medali (3 złote, 4 srebrne, 6 brązowych) zdobyła 25-osobowa ekipa Polski podczas 4. mistrzostw Europy w karate kyokushin w kategorii open i kata, które w sobotę odbyły się w Warszawie. Startowało 89 zawodniczek i zawodników z 19 krajów.

Polacy stanęli na najwyższym podium w trzech konkurencjach, w tym najbardziej prestiżowej - kumite (walce) mężczyzn. Okazali się - parafrazując tytuł hitowego filmu, który właśnie wszedł na ekrany naszych kin - Iniemamocni. W role Pana Iniemamocnego wcielił się triumfator kumite Krzysztof Habraszka z Tarnowskich Gór. Ubiegłoroczny i tegoroczny mistrz Europy w kat. półciężkiej, brązowy medalista ME open w 2000 roku odniósł największy sukces w karierze.

W drodze do finału Habraszka pokonał Simona Cudwortha (Wielka Brytania), Andreja Onopczenkę (Ukraina), Alexandro Navarro (Hiszpania) i Sylwestra Sypienia. W finale spotkał się z Nicolae Soianem (Rumunia), który wyeliminował m.in. Piotra Banasika. Habraszka miał o wiele trudniejszych rywali. W ćwierćfinale, półfinale i finale o jego zwycięstwach decydowała większa liczba rozbitych desek (były remisy po dogrywkach i podobne wagi). Wiele emocji dostarczyła jego półfinałowa walka z 3-krotnym mistrzem Europy (w tym raz open w 2000 roku) Sypieniem. W finale pokonał Soiana dzięki temu, że rozbił 15 (najwięcej w ze wszystkich tameshiwari: 4 kantem dłoni, 5 łokciem i 6 stopą), a jego rywal "tylko" 14 desek. - Rumun w finale walczył inaczej niż we wcześniejszych walkach. Mniej natarczywie, mniej destrukcyjnie. Może czuł respekt wobec mnie, a może był już zmęczony - powiedział Habraszka.

P


o raz trzeci mistrzynią Europy w kat. open została Agnieszka Sypień z Wrocławia. W drodze do finału pokonała ona Anę Gacic (Serbia i Czarnogóra), Nadjeżdę Petrową (Bułgaria) i - ciosem w splot słoneczny - Tatianę Fidę (Ukraina). Druga finalistka Magdalena Wójcik wygrała z Silvią Aranda (Hiszpania), Agatą Zjawińską i - mniejszą wagą ciała - Olgą Zibiną (Ukraina). W finale po pierwszej rundzie był remis, ale w dogrywce Sypień była już bezdyskusyjnie lepsza. - Petrowa była cięższa ode mnie o ponad 20 kilogramów. Po kilkunastu nerwowych godzinach, przed finałem nie chciało mi się nawet rozgrzewać. Ostatnia walka była bardzo ciężka. Wójcik liczyła na remis po dogrywce, bo wiedziała, że jest o pięć kilogramów lżejsza, co przy remisie dałoby jej zwycięstwo - powiedziała Sypień.

Na starcie zabrakło 3-krotnej wicemistrzyni Europy w kat. średniej i srebrnej medalistki ME open z 2002 roku Anny Jasińskiej z Zakopanego (Krakowski Klub Kyokushin Karate), u której dzień przed zawodami wykryto zakłócenia w pracy serca.

W rywalizacji oldbojów (zawodników powyżej 35. roku życia) triumfował Jacek Synoradzki z Częstochowy. Srebrny medal zdobył Edward Goliński z Limanowej. Ten drugi w drodze do finału w I rundzie miał wolny los, a potem pokonał przez ippon Włodzimierza Weselskiego z Zakopanego i po dogrywce dzięki mniejszej wadze ciała (76 do 100 kg) Jana Wronę. - Mój finałowy rywal był też zdecydowanie wyższy i cięższy ode mnie. Trafił mnie tuż nad kolanem i nie mogłem kontynuować walki - powiedział. Jego brat Zbigniew już w I rundzie przegrał także z Synoradzkim.

W rywalizacji kata oba nasze duety zdobyły brązowe i srebrne krążki.

Podczas turnieju odbyły się też dwie walki pokazowe, reklamowane jako mecz Polska - Japonia. Świetnie spisała


się 3-krotna mistrzyni świata, 4-krotna mistrzyni Europy i 8-krotna mistrzyni Polski w kat. lekkiej, Ewa Pawlikowska z Nowego Targu, która pokonała trzykrotną mistrzynię Japonii i mistrzynię Azji Natsumi Iwai. Natomiast aktualny mistrz Europy w kategorii lekkiej Piotr Moczydłowski, przegrał z mistrzem świata i dwukrotnym mistrzem Japonii Masafumi Tagaharą.

Walczono 3 rundy po 2 minuty, z 30-sekundowymi przerwami. O zwycięstwie decydowała większa liczba sędziowskich wskazań. - Chciałam się zrewanżować Japonce za porażkę w Tokio sprzed kilku miesięcy, także w pokazowej walce, żeby nie miała psychicznej przewagi przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata w tym mieście - powiedziała Pawlikowska.

JERZY FILIPIUK, Warszawa

Stanęli na podium

 

kumite kobiet open

1. Agnieszka Sypień (Polska)

2. Magdalena Wójcik (Polska)

3. Tatiana Fida (Ukraina)

Olga Zibina (Ukraina)

kumite mężczyzn open

1. Krzysztof Habraszka (Pol.)

2. Nicolae Stoian (Rumunia)

3. Michał Krzak (Polska)

Sylwester Sypień (Polska)

kumite seniorów

1. Jacek Synoradzki (Polska)

2. Edward Goliński (Polska)

3. Zbigniew Głuchowski (Pol.)

Jan Wrona (Polska)

kata kobiet

1. Laruca Jianu (Rumunia)

2. Izabela Sularz (Polska)

3. Małgorzata Dadzibug (Pol.)

kata mężczyzn

1. Javier Lezkano (Hiszpania)

2. Wojciech Radziewicz (Pol.)

3. Jan Gruba (Polska)

Jerzy Filipiuk
29.11.2004


[INDEKS ARTYKUŁÓW]© 1997-2024 Polska Oraganizacja Kyokushin Karate kyokushin, europe, kyokushinkai